Kamu Oyuna ve İlgili Kuruluşlara Önemle Duyurulur.

Kamu Oyuna ve İlgili Kuruluşlara Önemle Duyurulur.

KAMUOYUNA VE

İLGİLİ KURULUŞLARA ÖNEMLE DUYURULUR.

CEVAP ve DÜZELTME | İHTAR

26 Eylül 2023 tarihinde Türkiye Gazetesi ve bazı yayın organlarında “Ankara’da üst düzey kamu görevlisi görünümlü dolandırıcılık çetesi çökertildi” başlığıyla ve İhlas haber Ajansı kaynak gösterilerek yayınlanan haberde kullanılan görseller gerçeği yansıtmamaktadır.

Haberde dolandırıcılık yapan bir şebekeden bahsedilmektedir. Haber detayında ise bu çetenin Türkiye çapında örgütlendiği ve çeşitli illerde suça karışmış olduğu vurgulanmaktadır. Bununla birlikte haber görselinde EMŞAV kartvizitine yer verilmiştir.

Kısa adı  EMŞAV olan EMNİYET TEŞKİLATI VAZİFE MALULÜ VE ŞEHİT AİLELERİ VAKFI, 1998 yılında Şehit Ailelerimiz ve Gazilerimizin istekleri üzerine İçişleri Bakanlığımızın ve Emniyet Genel Müdürlüğümüzün destekleriyle çalışmalarına başlamıştır. EMŞAV; Cumhurbaşkanlığımızın kararı ile Kamu Yararına Vergi Muafiyeti bulunan, Vakıf Kültürü ile Emniyet Teşkilatı Şehit ve Gazi Ailelerimizin kurumsal temsiliyetine haiz olan bir vakıftır.

Haberde kullanılan görselde ise, okuyan kişilerde olumsuz intiba yaratacak ve özellikle EMŞAV ismine leke düşürecek şekilde kartvizit fotoğrafı kullanılmıştır. Kartvizitin bu şekilde bir olayda görsel olarak kullanılması TCK 157/1 gereğince soruşturmanın gizliliğini ihlal niteliğinde olup TCK 285/1 gereğince yaptırıma bağlanmıştır. Bu nedenle bu haberin kasıtlı olarak servis edildiği düşüncesi akla gelmektedir. Bununla birlikte kartvizitlerin herkes tarafından kolaylıkla üretilebildiği bilinmektedir.

Diğer yandan suça konu olayda da şüphelilerin ellerindeki kartvizit ile kendilerini dernek görevlisi olarak tanıttığı bilgisi mevcuttur. ŞÜPHELİLERİN EMŞAV İLE BİR İLGİSİ OLMAYIP, EMŞAV’A AİT KARTVİZİTİN ŞÜPHELİLER TARAFINDAN KULLANILARAK DOLANDIRICILIK YAPILDIĞI AÇIKTIR. GÜNLÜK YAŞAMDA HERKES HERKESE KARTVİZİTİNİ VEREBİLMEKTEDİR. ÖYLE Kİ KİŞİLER KENDİLERİNİ HAKİM SAVCI OLARAK DAHİ TANITABİLMEKTEDİR. HABERDE EMŞAV KARTVİZİT GÖRSELİ KULLANILMIŞ OLSA DA KONUNUN EMŞAV VAKFI İLE HİÇBİR İLGİSİ BULUNMAMAKTADIR. YANLIŞ ANLAŞILMALARIN ÖNÜNE GEÇMEK ADINA BU HUSUSUN HABER METNİNDE ÖZELLİKLE VURGULANMASI GEREKMEKTEDİR.

Bununla birlikte suçluların cezalandırılması en içten dileğimiz olup, Emniyet Teşkilatı tarafından soruşturmanın gizliliğini ihlal ile vakfımız hakkında olumsuz algı yaratan haberle ilgili her türlü hukuki, cezai ve tazminat talepli dava haklarımız saklı kalmak kaydıyla, tekzip metnimizin aynı sayfalarda, aynı puntolarla ve diğer yasal koşullara uygun olarak düzeltilerek yayın ve yayımlanmasını, söz konusu bu haberlerin gazeteniz sitesinde ve haberin paylaşıldığı diğer sitelerde de düzeltilerek yayımlanmasını, vekâleten rica eder, iş bu haklı talebimizin kanuni süre içerisinde ifasını ihtar ederiz.

***Erişimin engellenmesi için gerekli başvurular yapılmıştır. 

EMŞAV Vekili

Av. Tülay Bekar

Haberi Paylaşın: