Basın Açıklaması Şehit oğlu ve Gazi Emniyet Müdürü Volkan ER


BASIN AÇIKLAMASI

Şehit Oğlu ve 15 Temmuz Gazisi olan Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı 2. Sınıf Emniyet Müdürü Volkan ER’in denetleme görevini ifa ettiği esnada Nöbetçi bulunduğu yerde görevi başında uyuyan Polis Memuru M.A.’yı uyarması ve gerekli yasal işlemleri yapması sonrasında bazı basın ve yayın organlarında (Halk TV, En Son Haber vb. gibi) gerçeği yansıtamayan yalan, yanlış haberler yayınlaması üzerine tarafımızdan böyle bir açıklama yapılması ihtiyacı hasıl olmuştur.

Olayın günü; Gazi ve Şehit Oğlu Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Volkan ER denetleme görevi yaptığı esnada Görevi başında uyuyan Polis Memuru M.A yı sözlü olarak uyarmıştır. Bu sözlü uyarıya karşılık olarak M.A. ise "Beni ikaz etmenize gerek yok hakkımda rapor tutun” şeklinde karşılık vermiştir.

Emniyet Müdür Yardımcısı Volkan ER nöbet görevi başında uyumaktan dolayı M.A hakkında gerekli yasal işlemleri yapmak zorunda kalmıştır. Yasal işlem gereği düzenlenen rapora istinaden M.A. hakkında idari soruşturma açılmış bilahare kendisinin Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü kadrosuna tayini çıkmıştır.

M.A, meydana gelen bu olaydan yaklaşık iki ay sonra Emniyet Müdür Yardımcısı Volkan Er’in kendisini darp ettiğini iddia ederek Cumhuriyet Başsavcılığına şikâyette bulunmuş, Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan soruşturma neticesinde M.A. nın şikâyet konusu iddialarının asılsız olduğu anlaşılmış ve takipsizlik kararı verilmiştir.

1992 yılında Hakkâri Özel Harekât Şube Müdürü olarak görev yaparken hain terör örgütü PKK’nın kahpece düzenlediği saldırı sonucu yanında bulunan arkadaşları ile son mermisine kadar çarpışarak  Şehit olan ilk Özel Harekât Emniyet Müdürü KAHRAMAN ŞEHİT ALİ ER'in üç oğlundan biriside Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı 2. Sınıf Emniyet Müdürü Volkan ER’ dir. Babasının yolundan KAHRAMANCA yürüyen Polis olan bu üç kardeşin, babaları gibi birer Kahraman olduğu da aşikardır

Hain darbe girişiminin olduğu 15 Temmuz gecesi Ankara Mali Suçlar Şube Müdürü olan Volkan ER Ankara Emniyet Müdürlüğü önünde darbeci hainlerle mücadele ederken onların  kurşunlarıyla yaralanmış ve Gazi olmuştur. Böyle bir Kahramanın hedefe konulması hem suç hem de büyük haksızlıktır.

Gazi Emniyet Müdürü Volkan ER hakkında ithamlarda bulunan M.A.'nın;  Polis Memuru olarak mesleğine başladığı ilk yıllarından itibaren meslek etiğine yakışmayacak tutum ve davranışlarda bulunduğu, işe gitmemeyi alışkanlık haline getirdiği, bu güne kadar hakkında 11 ayrı soruşturma açıldığı,  bir orduevinde kız arkadaşını darp ettiği, olaya intikal eden polis ekibine saldırıp meslektaşlarını darp etmenin yanında, görevini kötü kullanmaktan, görevine gitmemekten dolayı soruşturma geçirdiği ve çoğu kez maaşında kesintiye gidildiği ayrıca, 2021yılı Haziran ayında Isparta'da eski kız arkadaşı M.P.'yi darp ederek, dolandırdığı için kadına şiddet, yağma ve gasp ve nitelikli dolandırıcılık suçlarından hakkında Isparta Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma açıldığı, bu konuda adli sürecin devam ettiği, daha önceden de bir Amirini darp etmekten dolayı ceza aldığı,  izinsiz olarak görevli olduğu ilden, il dışına çıkarak dönüş yolunda görevli olmadığı halde vatandaşların kimliklerini alarak tehdit ve hakaret ettiği vb. gibi karıştığı tüm olaylar resmi kayıtlarda yer  almaktadır.

Bütün bu olaylar sonrasında hakkında yeniden soruşturma açılan Polis Memuru M.A. belli ki ajitasyon yaparak, hakkında yürütülen tüm soruşturmalardan ve bunların sonucundan kurtulmak istiyor.

M.A. ‘nı sergilediği meslek etiğine yakışmayan bu tutum ve davranışları; mesleğini, görevini layığı ile yapan, görevini aslanlar gibi yerine getiren Polis Memurundan Emniyet Müdürüne kadar Tüm Kahraman Polislerimizde bir saygısızlıktır. Bu gibi tutum ve davranışlar toplum gözünde Polislerimizi zan altında bırakmaktadır.

Bazı Medya Kuruluşlarının aslı olamayan gerçeğe aykırı yalan yanlış bilgilerle haber yapması,  gerçekleri araştırmadan, doğruları bilmeden 15 Temmuz Gazisi ve Şehit Oğlu Emniyet Müdür Yardımcısı Volkan ER’i karalayarak, tabir yerinde ise çamur atması çok büyük bir yanlıştır. Bu bir karalama kampanyasıdır. Bu hedef göstermektir ve asla kabul edilmeyecek bir durumdur.

Geçmişi Kahramanlıklarla dolu 15 Temmuz Gazisi ve Şehit Oğlu Emniyet Müdür Yardımcısı 2. Sınıf Emniyet Müdürü Volkan ER’i gerçeğe aykırı isnad, iftira ve yalanlarla hedef gösterilmesine ve karalamasına fırsat vermeyeceğiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.15.10.2021

 

Abdurrahman YILMAZ 

EMŞAV GENEL BAŞKANI