02.04.2021- KAMU OYUNA DUYURU


02.04.2021- KAMU OYUNA DUYURU

KAMUOYUNA DUYURU

28.03.2021 tarihinde İzmir’in Alaçatı beldesinde faaliyet gösteren Polis Merkezi’nde bir gözlük çalınması vakası basına ve sosyal medyaya yansıdı.

Habere göre;  Komiser Yardımcısı H.Ö.Y. mesai arkadaşı Polis Memuru İsmail Zeybek tarafından Polis Merkezinde kendisine ait gözlüğün çalındığını iddia etmiş, konuyla ilgili davacı olmuş, bunun üzerine adli soruşturma başlatılmış, soruşturma kapsamında evi aranan Polis Memuru İsmail Zeybek bu durumu gururuna yedirememiş ve beylik tabancası ile intihar etmişti.

Henüz konunun aslının astarının ne olduğuna dair kimse bilgi sahibi değildi ama konunun gerçeğinin ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmayan sosyal medya şövalyeleri, kendilerini bilgi ve hüküm sahibi ilan ettiler ve vurun abalıya hesabı, büyük bir haksızlık ve iftiraya uğramışlık kampanyası düzenlediler. Halen de düzenlemeye devam ediyorlar.

Polislikle alakası olmayan bu odaklar yüreklerinde intihar eden polis memuruna karşı büyük bir sevgi besliyormuş gibi, intihar eden Polis Memurunun çok büyük bir haksızlığa ve iftiraya uğramış olduğu gibi bir sürü şey paylaştılar. Çıkan bu haberlere, karşı, sosyal medyada birçok emekli veya çalışan teşkilat mensuplarımız ile mesleğimize has bazı sivil toplum kuruluşlarımızda, bilinçli oluşturulan bu yalan yanlış bilgilerle dolu haberlere sehven itibar ederek,  olaya duygusal yaklaşarak, paylaşımda bulundurlar. Polislerimizi seven birçok duyarlı vatandaşımız bu haberlere inanarak tepki gösterdi.

Bu durum genelde Devlet düşmanlarının, özelde ise Polis Teşkilatı’na düşman olanların diline pelesenk oldu. Bu odaklar böyle bir konuyu hemen Türk Polis Teşkilatımızın birliğini bozmak adına servis etmeye başladılar. Konunun aslını astarını bilmeden, doğruyu, yanlışı, ayırt etmeden sosyal medyada ve diğer platformlarda bir sürü yalan yanlış söylentiler paylaşıldı ve bilinçli olarak bilgi kirliliği oluşturuldu.

Olayın aslının ne olduğunu merak ettik, konuyu ufak çaplı sorduk, araştırdık. Öğrendiğimiz bazı gerçekler konunun sosyal medyada paylaşıldığı ve suiistimal edildiği gibi olmadığını gösteriyordu. Soruşturma sosyal medyada paylaşılanlardan farklı olarak bazı durumlar olduğunu öğrendik. Hali hazırda konuya dair Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli bir soruşturma açıldı. Bu soruşturmayı İl Jandarma Komutanlığına bağlı ilgili birimler CBS. talimatı ile yapmaktadır. Adli kolluk sıfatıyla soruşturma yapan Jandarma Teşkilatının elinde henüz kamuoyunun vakıf olmadığı bilgiler ve deliller vardır. Bu bilgi ve deliller konunun sosyal medyada açıklananlar gibi olmadığına dair bilgiler edindik. Yürütülmekte olan soruşturma sonucunda, elde edilen delillere göre elbette gerekli olan tüm yasal işlemler yapılacaktır.

Şunun da bilinmesi gerekir; Bu ülkenin bir kolluk kuvveti ve sorumluluk taşıyan bir birimi olan Jandarma Teşkilatı görevlilerinin vefat eden Polis Memurumuz İsmail Zeybek’e karşı herhangi bir kin ve garezi yoktur. Merhuma karşı herhangi bir art niyet beslememektedirler. En doğrusu gerçeğin ortaya çıkmasını beklemek ve doğru olanın tezahür etmesine kadar sabretmektir. Ayrıca vefat eden meslektaşımız İsmail Zeybek’e Allah’tan rahmet diliyoruz.

Kamuoyumuza şunu ilan ediyoruz; Olayın aslı sosyal medyada suiistimal edenlerin yazdığı ve çizdiği gibi değildir. Meselenin derininde başka hususlar olduğuna dair elde edilen deliller incelenmektedir. Yürütülmekte olan soruşturmanın sonucunun beklenmesi en doğrusudur. Yine de isteyen herkesin konuyu araştırmasını ve anlamasını ve dahi itidalli olmasını önemle tavsiye ederiz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 02.04.2021

 

Abdurrahman YILMAZ

EMŞAV GENEL BAŞKANI

 

Yaşar ALKAYA

EMŞAV ONURSAL BAŞKANI